Václavák | píše Václav Štrupl

Nepravidelné názory na internetový marketing a byznys.

Příběh s pokračováním

Už je to víc než sedm let, co jsme dali vzniknout značce H1.cz. V prosinci to budou dva roky, co jsme ji jako už relativně dospělou firmu prodali. Byla to jízda, a i když moje mise v Há jedničce za dva měsíce končí, mám z téhle firmy super pocit.

Dnes jsme měli celodenní poradu managementu u Davida na farmě a nejen díky ní můžu zodpovědně říct, že firma je v nejlepší kondici za poslední minimálně čtyři roky. Nemluvím jen o penězích, ale o lidech, kteří ji tvoří a řídí, procesech a nástrojích a hlavně vizi, která tomu všemu dává smysl a směr. Už brzy se dozvíte víc.

Lidé mi často říkají, že jsme to měli vždycky snadné. Byli jsme lídr trhu s rozsáhlým know-how, nejlepšími lidmi a super klienty. Ne vždycky to ale šlo takhle jednoduše.

 • V roce 2005 jsme značku i firmu založili jen se základním kapitálem a už ode dne nula začali vydělávat pěkné peníze. Dnes bychom si možná říkali úspěšný start-up, tenkrát jsme ale byli prostě nová poradenská firma. Od začátku jsme si vypláceli jen přiměřenou výplatu a všechny peníze nechávali ve firmě na její růst a investice.
 • V roce 2006 jsme se nechali ukecat švýcarskou investiční skupinou Centralway (na základě informací od Michal Ilicha, kterému ale rozhodně nemáme co vyčítat) a za hubičku dali panu Saidlerovi 10 % ve firmě. To nebyl dobrý krok. Byznys se ale dařil a pravidelně jsme nabírali nové lidi, z nichž většina dnes patří ke špičkám v nejrůznějších oblastech internetového podnikání.
 • V roce 2007 přišla první zkouška, když po vzájemné domluvě z denní operativy a průběžného rozvoje firmy vypadl náš společník Marek Prokop. Dokonce jsme si začali víceméně konkurovat s jeho původní firmou Prokop software. Naštěstí to nebylo osobní a obě strany se pochopily. I tak bych ale řekl, že právě v tomhle roce jsme začali byznysově dospívat.
 • V roce 2008 se dařilo. Obrat šel nahoru, tým byl z větší části stabilní a know-how špičkové. Trh rostl organicky a všechno vypadalo dobře. Za odvedenou práci jsme se tedy jako společníci na konci roku odměnili pěknými firemními auty a dál čile rozšiřovali řady našich lidí. Pak ale přišla krize – ta ekonomická, celosvětová.
 • Rok 2009 se ukázal být velkou zkouškou naší víry. Krize dopadla i na náš byznys a místo setrvalého rychlého růstu přišla stagnace. Vyzkoušeli jsme si, jaké je to krátit úvazky, nevyplácet si ani základní mzdu a šetřit na všech frontách. I ty desítky tisíc za pronájem firemních aut bychom určitě najednou využili jinak. Přesto jsme firmě věřili a využili příležitosti vykoupit zpátky 10% podíl od Centralway. Dobrým signálem nakonec byl rostoucí trend na konci roku i začátek námluv s různými subjekty na trhu, které projevily zájem o naši akvizici.
 • Rok 2010 už byl byznysově zase silný. Celý ho ale zbrzdila další a další jednání o prodeji firmy, která člověku nejen odvedou pozornost od jejího řízení, ale také zabrání investicím do lidí, prostor, technologií i znalostí. Na to tedy pozor. Jednání nakonec dopadlo dobře a na konci roku jsme podepsali smlouvu o prodeji 100 % podílu ve firmě. Kromě nezvládnuté komunikace v podobě úniku informací nejprve dovnitř do firmy a později i ven na trh, akvizice Ataxem (respektive fondem Garvest) proběhla korektně, i když nás i firmu stála hodně sil a energie. To nejtěžší ale mělo teprve přijít.
 • Rok 2011 jsme nazvali rokem integrace. Spojit dva největší konkurenty na trhu se ukázalo jako oříšek, který nám dal opravdu zabrat. Přišli jsme o relativně velké množství schopných lidí a sjednocování procesů a motivací se ukázalo jako slušná výzva pro všechny zúčastněné. Ta byla pro většinu z nás velmi poučná, i když jsme šli často metodou pokus-omyl a nejednou se spálili. Dopadlo to ale dobře a firma si vzala to nejlepší z obou dříve konkurenčních subjektů a ještě razantně zvětšila svůj podíl na trhu.

A jsme zase u letoška, kdy jsme se s částí bývalého Ataxa znovu rozloučili, když se z něj stala franšíza světového SEM giganta Reach Local. Jako H1.cz jdeme dál cestou zvyšování know-how a dělání těch nejlepších služeb zaměřených na výkonnostní marketing na českém internetu. Do firmy v posledních dvou letech přišla hromada nadějných nových tváří, které se už usadily na svých místech a teď podávají vynikající výkony. Takže téhle značce opravdu věřím.

I když pro mě nastal čas pustit se do nových a vzrušujících věcí (více již brzy!), vážím si zkušeností, které jsem za poslední léta získal, a že jich bylo požehnaně… O některých z nich se tady postupně zkusím rozepsat.

Napsal Václav Štrupl

1. 11. 2012 v 0.21

Kategorie: Weblog

komentáře 2

komentáře 2 k 'Příběh s pokračováním'

Sledujte komentáře přes RSS

 1. Tak ať se daří i v dalších letech. Těším se na další blogy a na novinky v roce 2013. Něco končí, něco začíná…

  Vojtech Horna

  1 Lis 12 at 0.32

 2. Jsem hodně zvědav, kde se budou ubírat kroky člověka, který úspěšně vybudoval firmu a následně svou srdcovku prodal. Viděl jsem několik případů, kdy je v této dané situaci obtížné hledat nové projekty nebo lidi a hlavně motivaci. Snad to u tebe nebude takové a bude se dařit. Už se těším na další články, snad se to vše dozvíme brzy.

  Kvasnička Jan

  1 Lis 12 at 7.15

Přidat komentář