Václavák | píše Václav Štrupl

Nepravidelné názory na internetový marketing a byznys.

Povinná četba: Stručné dějiny světa pro mladé čtenáře

Stručné dějiny světa pro mladé čtenáře

Poslední týdny čtu skoro pravidelně před spaním parádní knihu Stručné dějiny světa pro mladé čtenáře, kterou mi doporučil brácha, jemuž ji pro změnu doporučila Táňa le Moigne. Takže to není kniha ledajaká. :-) Jsou to opravdu dějiny lidstva od jeho počátku až do konce 20. století vměstnané na necelých 300 stránek, a to se zdůrazněním všech historických souvislostí. A to je právě ta pecka.

Dějepis patřil vždycky mezi mé oblíbené předměty ve škole, často to ale bylo učitelům navzdory. Bavilo mě číst (za mě už celkem kvalitní) učebnice a příběhy, které popisovaly historické události. Bavilo mě v nich hledat paralely s dnešní dobou. Vždycky mě ale iritovalo, že popisované události nebyly zasazené do patřičného kontextu. Učili jsme se letopočty jako na běžícím pásu, ale nikdy jsme se pořádně nebavili o tom, co se dělo v jednu chvíli na různých místech světa a jak se tyto události vzájemně ovlivňovaly.

A právě tohle německý historik Ernst Hans Gombrich ve své knize napravil. Už to tedy nejsou izolované události typu „třicetiletá válka“, „husité“, „osidlování Ameriky“ nebo „Habsburkové v Českých zemích“, ale pěkně popsaný vývoj lidstva za posledních 5000 let se zdůrazněnými souvislostmi jednotlivých událostí, kultur a osobností.

Kniha na vás mluví opravdu tak trochu jako na „mladé čtenáře“, ale protože osobně vyhledávám jednoduchost a neujíždím si na pseudointelektuálních formulacích, přesně tahle forma mi vyhovuje. Dejte jí také šanci a zopakujte si vědomosti, které máte rozeseté různě po hlavě. Doporučuji ji číst postupně po pár stránkách, aby se vám poznatky průběžně ukládaly do paměti. A až ji přečtete, pošlete ji dál nebo ji schovejte pro děti, protože tyhle informace naštěstí nezastarávají. Čím víc lidí bude vědět odkud pocházíme a jakou cestou jdeme, tím větší je šance, že to na tomhle světě neskončí průserem.

Napsal Václav Štrupl

7. 11. 2012 v 16.26

Kategorie: Weblog ~ Štítky:

komentáře 3

komentáře 3 k 'Povinná četba: Stručné dějiny světa pro mladé čtenáře'

Sledujte komentáře přes RSS nebo pošlete TrackBack k 'Povinná četba: Stručné dějiny světa pro mladé čtenáře'.

 1. Děkuji za tip, objednal jsem si :-)

  Martin K.

  7 Lis 12 at 16.36

 2. Díky za tip. Sám rád čtu i složitější bichle a dávám si věci do souvislostí sám, ale vždycky jsem si lámal hlavu jak to předat blízkým. Chtít po nich číst bichle opravdu nejde.

  Kout

  7 Lis 12 at 16.37

 3. Díky za tip Vašku. Po takové recenzi ani nejde nekoupit! Kosmas bude mít radost :)

  Jirka

  8 Lis 12 at 13.53

Přidat komentář