Václavák | píše Václav Štrupl

Nepravidelné názory na internetový marketing a byznys.

Osel a mrkev v SEO

Okolo SEO odjakživa vzniká hodně klišé: Obsah je král! SEO je optimalizace pro lidi a ne pro vyhledávače! SEO je mrtvé! Jen si je zkuste vygůglit…

Protože jsem tohle téma jako člověk spojený s online agenturním byznysem (ale fuj!) musel více či méně řešit posledních skoro 10 let, zjistil jsem, že jako obvykle nic není tak černé nebo bílé, jak se může na první pohled zdát. Ve skutečnosti vidím minimálně pět různých přístupů k SEO, ze kterých lze jen ztěží vybrat ten jediný správný. Zvolený soubor metod je vždy funkcí času, peněz, lidských i duševních zdrojů, potřeby škálování a dalších faktorů, které musí vzít člověk v úvahu.

SEO lze podle mě dělat takhle:

 1. Rychle a zběsile. Někdy tenhle přístup označujeme jako black-hat SEO. Tady vám jde to, jak vyhledávač očůrat a díky tomu získat na omezený čas náskok před konkurencí. Hledáte nedokonalosti vyhledávacích algoritmů, používáte zakázané techniky (cloaking, doorway pages, skrytý obsah atd.), nakupujete hromady často velmi nekvalitních odkazů, spamujete diskuse a… často to funguje. Jenže pouze velmi krátce – než vás odhalí vyhledávač nebo napráší konkurence. Pak dostanete penaltu a skončili jste. Tohle seriózní agentura ani firma s dlouhodobým cílem působící na stálé doméně nemůže nikdy dělat. Jsou ale případy, na které se to hodí a které obvykle mají potenciál vydělat hodně peněz za krátký čas, když „to“ umíte. Jestli ale nejste hardcore affiliate v oborech jako jsou sázky, casina nebo online porno, nesbíráte databázi na následné spamování ani mrtvé duše na Facebook, pak se téhle cestě vyhněte.
 2. SEOportunismus. Šedá zóna, kam se stále seriózní agentura ani klient nemůže vypravit, ale v mnohých případech už stojí za zvážení. Je zároveň hodně oblíbená právě v Česku, kde velký objem vyhledávání stále obsluhuje technologicky zaostávající Seznam. U SEOportunistického přístupu také využíváte nedokonalosti vyhledávače (přeceňování on-page, přehnaný důraz na hustotu klíčových slov, nedokonalé určování kvality odkazů atd.), abyste se posunuli nahoru, už ale pokud možno neriskujete totální penalizaci. Je to jako vbíhat do zavírajících se dveří. Často zaplevelujete web dalšími a dalšími satelity, které vzájemně propojíte, vytváříte na první pohled ne zcela zřejmé link farmy apod. Tenhle přístup se hodí na méně důležité weby, které nechcete mít věčně, ale potřebujete co nejrychlejší výsledek – microsites, lead generation weby a další opět obvykle arbitrážní záležitosti. Jestli tohle chcete, kontaktujte Vojtu Toulce.
 3. Pragmatické SEO. V tomhle prostoru operuje většina agentur a běžných klientů. Jedná se o průběžně se měnící soubor technik, které fungují a jsou přiměřeně náročné – na peníze, potřebnou kreativitu, schopnosti a čas. Po vyladění webu (technické faktory, informační architektura, texty) obvykle pokračujete nákupem průměrně až mírně nadprůměrně kvalitních odkazů, píšete PR články a snažíte se je šířit, jednou za rok se pokusíte o link baiting, ale zjistíte, že jste díru do světa neudělali. Zakládáte profily na sociálních sítích, sem tam postavíte nějaký kvalitnější satelit a snažíte se mu nahonit vlastní návštěvnost. Vrcholem je pokus o zápis ve Wikipedii. Většinou neúspěšný. Tenhle popis může znít pejorativně, ale ve skutečnosti je opravdu pragmatický. Nic moc neriskujete, jste smíření s tím, že se budete muset postupně zlepšovat v použitých technikách, a zároveň to jste schopni zvládnout ve velké škále s přijatelnými náklady, protože lze práci procesně popsat a najmout na ni relativně levné lidi. Pokud nic vyloženě nezdrbete, výsledky se dostaví.
 4. SEO podle příručky. O tomhle přístupu k optimalizaci se dobře píše, ale má jeden drobný nedostatek. Nefunguje. Což je hodně zrádné, protože nezkušenému člověku se právě tohle může zdát jako ta jediná správná cesta. Ve skutečnosti je ale většina příruček, knížek a článků o SEO nacpaná otřepanými frázemi, o kterých jsem psal na začátku. A problém je v tom, že průměrný SEO konzultant… Je průměrný. Takové jsou pak i jeho nápady, texty a rady. A přestože jde (nebo si to aspoň myslí) tou správnou cestou, výsledky nikde. Zkuste si to. Pište (nějaký) obsah, vydávejte (nějaké) aktuality, domlouvejte (nějaká) partnerství s dalšími weby, publikujte (něco) v sociálních sítích… Moc si nepomůžete.
 5. SEO podle Marka Prokopa. Tahle varianta je z hlediska dlouhodobé udržitelnosti a pravděpodobnosti dobrých výsledků nejlepší. O tom není pochyb. ALE. Tohle platí ve světě, kde je každá firma aspoň trochu zajímavá, snaží se odlišit, chce komunikovat a být otevřená, chce se zapojit do práce a do konverzace. Její konzultant je navíc velmi inteligentní, kreativní, předvídavý, zvídavý a všestranný. A spolehlivý. Upřímně? Takových moc není, a když jsou, tak o tom dobře vědí a jsou pro změnu proklatě drazí. Takže je stejně nemůže mít každý, protože jejich cenu a klienty určuje nabídka a poptávka na trhu. Tohle prostě ve velkém neuděláte.

Jakou cestu bych vám doporučil? Osobně jsem příznivcem optimalizace s oslem a mrkví: Dělejte SEO pragmaticky, ale mějte stále před očima vize Marka Prokopa. Držte je tam konzultantům, ať vědí, že je pořád kam jít a na čem pracovat. Smiřte se ale s tím, že jen málokdo z nich dosáhne takové úrovně, aby tohle zvládnul v plné síle. A když se mu to podaří, tou dobou už pro vás nebude pracovat. :-)

Napsal Václav Štrupl

5. 11. 2012 v 18.19

Kategorie: Weblog ~ Štítky:

komentářů 9

komentářů 9 k 'Osel a mrkev v SEO'

Sledujte komentáře přes RSS nebo pošlete TrackBack k 'Osel a mrkev v SEO'.

 1. Hezky sesumírováno :-)

  Honza

  6 Lis 12 at 10.44

 2. Zajímavé shrnutí, které i pobavilo :)

  Wladass

  6 Lis 12 at 12.22

 3. Kvalitní a hezky napsaný PR článek pro pana Marka :)

  Roman Pinkava

  6 Lis 12 at 13.13

 4. Pěkný článek, který shrnuje základní problém – největší klientelou jsou velmi podprůměrné firmy, které si nemohou dovolit platit 2000,- za hodinovou konzultaci. Nemají ani zájem o dlouhodobé a zajímavé strategie, chtějí výsledky a to nejlépe garantované a hned. Většinou neposkytnou ani žádná data, protože vše je firemní tajemství. Co s takovouto firmou? Pošlete je k bodu 1, kde jim firma odvede nějakou práci za 10k bez výsledků nebo jen s krátkodobými výsledky, a poté je již klient nezajímá. A co na to klient? Že SEO je pěkná blbost a že utratili zbytečných 10k.

  Jiří Šubr

  6 Lis 12 at 17.24

 5. Vrcholem je zápis do Wikipedie? To myslíte ironicky? :) Povedly se mi 2-3 a vydržely nějakou dobu. Ale samozřejmě to byly vhodné projekty, nemohl bych si to dovolit všude. A teď jsem to kontroloval a 2 tam jsou stále. Jeden přes rok a druhý asi půl roku.

  Andre

  7 Lis 12 at 10.17

 6. Myslím to s nadsázkou. Zápis do Wikipedie je právě jednou z technik, kde přístup 3) potkává přístup 5). Protože ale pro její realizaci často chybí dostatek kapacit, schopností či zkušeností, tak je tahle snaha často neúspěšná. Bavíme se tady ale především o práci pro komerční klienty, kde je pochopitelně „průnik“ do Wikipedie náročnější než u nekomerčních témat.

  Václav Štrupl

  7 Lis 12 at 10.22

 7. Pravdivé a vtipné :)

  Jan Pospíšil

  9 Lis 12 at 14.07

 8. Jiří Šubr: podprůměrné firmy nechme podprůměrným konzultantům. A nebo jim pomozme být lepší. Nebo je nějaká jiná úloha dobrého konzultanta?

  Karel Borovička

  9 Dub 14 at 20.09

 9. Souhlas s Jiří Šubr. Všechno hned a nejlépe zadarmo :D Tahle kniha je třeba dobrá dle mého názoru. Našel jsem spoustu dobrých rad co a jak. Pokud už člověk nějaké základy má tak to pomůže. Zatím se mi nepodařilo natřefit na kvalitní českou knihu o SEO. Všechny jsou staré a neaktuální. https://www.amazon.com/SEO-2018-optimization-marketing-strategies-ebook/dp/B00NH0XZR0

  honza

  10 Pro 18 at 13.20

Přidat komentář