Václavák | píše Václav Štrupl

Nepravidelné názory na internetový marketing a byznys.

Jaká je hodnota informací ze sociálních sítí?

Minulý týden to bylo pět let, co jsem zaregistroval svůj twitterový účet a začal publikovat v méně než 141 znacích. Na Facebooku jsem přitom tuším ještě o chvilku déle. Asi ne náhodou se tahle doba prolíná s obdobím, kdy jsem přestal aktivně psát sem na Václavák. Ani po těch pěti letech jsem si ale vztah k sociálním sítím úplně neujasnil.

Hodnota informací ze sociálních sítí
Zdroj obrázku: iBoost.co

Používám je především ze dvou důvodů:

 1. Jako částečnou náhražku RSS čtečky, respektive jako zdroj užitečných informací „z oboru“.
 2. Abych si udržel přehled o lidech, na kterých mi záleží, nebo kteří jsou pro mě z určitého důvodu zajímaví.

Zároveň si myslím, že pro mě sociální sítě nepředstavují zdroj prokrastinace (kterou ostatně netrpím a rád o tom někdy napíšu víc), a pokud je čtu „jen tak“, je to většinou ve stavu, kdy bych stejně smysluplnější činnosti včetně přemýšlení nebyl schopen.

A teď k pointě: Když čtu sociální sítě průběžně (tj. v intervalu několika hodin nebo obecně vícekrát denně), mám obvykle dojem, že jsou pro mě získané informace relativně důležité a je dobře, že jsem čas tímhle způsobem strávil. Když ale na sociální síť přijdu nárazově – třeba 1x za den nebo i více dnů, což se mi nezřídka stává – a strávím například nad dočítáním twitterového feedu delší čas v kuse, zavírám ji pak většinou s pocitem, že jsem se stejně nic extra důležitého nedozvěděl. Nebo přinejmenším, že hodnota získaných informací nevyvážila hodnotu času, který jsem do čtení investoval.

Často se zamýšlím nad tím, čím to je. Jednoznačnou odpověď ale bohužel nemám. Roli určitě hraje právě pocit „investovaného času“ – minutu 10x denně člověk snadněji přehlédne než soustředěných 10 minut v kuse. O hodině nemluvě. Zároveň lze tu minutu strávit na místě, kde by člověk stejně nic jiného kromě přemýšlení nedělal, zatímco půlhodina téměř kdekoliv je už celkem podstatný časový úsek.

Ve skutečnosti vidím ale největší problém v nemožnosti informace chytře filtrovat. Opinion leadeři odkazující zajímavé odborné zdroje do svých postů bohužel často míchají čistě osobní nebo třeba politická témata a ostatní lidé, kteří jsou pro mě zajímaví sami o sobě, mají tak velký rozptyl, že mě zaujme odhadem jedna zpráva z pěti. Z toho všeho pak vzniká informační balast, z nějž se jen těžko hledá cesta ven. Jednoduché filtry typu „schovat člověka“ nebo „ukázat jen nejdůležitější“ bohužel nefungují.

A tak čtu dál, snažím se objem konzumovaných informací udržovat na rozumné úrovni (např. maximálně 100 „following“ na Twitteru), a když mě to někdy naštve, prostě chvíli nečtu nic a odpočinu si. Jak ale vidíte, ideální přístup pořád hledám.

Jak tohle řešíte vy? Staly se sociální sítě tak samozřejmou součástí vašeho života, že v nich ani nehledáte konkrétní hodnotu, nebo řešíte stejný problém jako já? Přišli jste na nějaký zajímavý přístup? Podělte se v komentářích!

Napsal Václav Štrupl

23. 11. 2012 v 13.49

komentářů 6 k 'Jaká je hodnota informací ze sociálních sítí?'

Sledujte komentáře přes RSS nebo pošlete TrackBack k 'Jaká je hodnota informací ze sociálních sítí?'.

 1. Hodnota sociálních síti existuje, ale pro každého jiná. Upřednostňuji reálný život před tím virtuálním přesto se potřeba online informací stala nenahraditelnou. Tweetuji minimálně s frekvencí produkce vlastního obsahu je to hodně sporadické. Některé lidi se ani sledovat neda (10 a více příspěvků za hodinu). Tweeter – sledování lidí a trendů v oboru pokud do toho někdo míchá politiku tak je to …. nějaká ta fotka s kamarádama nebo rodinou nevadí. FB je spíš o lidech, které nemůžu vidat a zajímají me. Přesto stále rozlisuji kamarád, známý, atd. Každý kanál má pro mě jiný význam a využití s pocitem ohledně frekvence čtení a jeho přínosu souhlasím. Osobně mám však problém všechno přečíst a funkce LATER je prostě peklo (stránky jen pribivaji).

  CIP

  23 Lis 12 at 17.18

 2. A proto je hodně důležité v takovém případě nesledovat lidi, ale témata – ohledně Twittru třeba konkrétně hashtagy a trendy.

  Hosting

  30 Lis 12 at 11.28

 3. Přesto stále rozlisuji kamarád, známý, atd. Každý kanál má pro mě jiný význam a využití s pocitem ohledně frekvence čtení a jeho přínosu souhlasím

  TonyViet

  17 Pro 12 at 7.41

 4. Vyřešil jsem to segmentací. Tj profil na Fb kde sem měl skoro 1000 přátel jsem smazal a nahradil tajnym profilem kde mam jen ty přátele kteří mě opravdu zajímají.
  A převedl kanály které jsem četl v sociální síti do RSS čtečky Feedly.

  Od té doby, se cítim mnohem lépe, čtu co mě opravdu zajímá (+ Respekt pro všeobecný přehled) nemusím se probírat hromadou nezajímavého shitu, cizích emocionálních výlevů a špatně cílené reklamy.

  MISHOX

  29 Bře 13 at 16.31

 5. Souhlasím s tím, že člověk si musí chytře filtrovat inforamce, které chce vstřebávat. Hodně se mi zalíbilo poslední dobou na LinkedIn, trávím tam tak minutu denně a příjde, že diskuze a skupiny otevřené tam, dávají smysl.

  Marek

  25 Čvc 13 at 16.39

 6. nemoznost filtrovat spravy na twitteri je superimbecilina.
  stacil by priznak osobne/informacne + system lajkov, aby vybublali tie najlepsie.
  ja followujem iba tych co si osobne plky nechavaju na fb.

  palo

  3 Kvě 14 at 13.44

Přidat komentář