Václavák | píše Václav Štrupl

Nepravidelné názory na internetový marketing a byznys.

První dojmy z Google AdSense

Asi (určitě) nejsem jediný, kdo hned po spuštění Google AdSense pro stránky psané v českém jazyce lačně vložil reklamní kódy do svých webů, aby zjistil, jak si tahle legenda na poli kontextové reklamy stojí. A když už jsem teď o chlup moudřejší, rád se s vámi podělím o své první dojmy.

Co se mi na Google AdSense líbí

Je to rychlé

Zaregistruj se, počkej na ověření (já čekal asi půlden), bez čtení odklikej nějaká prohlášení a už se můžeš pustit do generování odkazů, bannerů, tlačítek a dalších reklamních formátů. Je to prostě další ukázka krásy v jednoduchosti.

Stačí jeden účet pro jednoho uživatele, takže reklamy můžete zobrazovat na libovolném počtu webů a v přehledech je jednoduše odlišíte pomocí tzv. kanálů.

Je to jednoduché

Jak jinak, když je to od Googlu, že? Na výběr máte tři typy inzerce (AdSense pro obsah, AdSense pro vyhledávání a Doporučení) a spoustu reklamních formátů.

Já vyzkoušel klasické textové reklamy na svém oblíbeném testovacím webu Sdružení přátel piva a takzvaná Doporučení tady na Václaváku. AdSense pro vyhledávání jsem zatím netestoval.

Blíže se zastavím u Doporučení. Doporučovat můžete čtyři produkty – AdWords, AdSense, Picasu a Firefox s Google Toolbarem. Finanční podmínky jednotlivých produktů se liší:

 • AdSense dostanete 100 babek za každého registrovaného uživatele, to se ale stane až ve chvíli, kdy nově registrovaný partner tuto částku sám vydělá. Pokud to nestihne za 180 dní, ostrouháte.
 • Doporučení AdWords vám vydělá 20 dolarů, dostanete je ale opět až ve chvíli, kdy nový inzerent utratí svých prvních $100. Tentokrát mu na to musí stačit 90 dní od registrace.
 • Pokud budete doporučovat Firefox nebo Picasu, vydělá vám jeden započítaný uživatel podstatně méně – v rozhraní AdSense se píše až do výše $1.00. Započítaný uživatel je přitom ten, kdo dosud kýžený software neměl nainstalovaný a teď jej stáhl, nainstaloval a alespoň jednou spustil.

Inzeráty jdou hezky obarvit

Nevím, jak to chodí v jiných reklamních systémech, ale na textových inzerátech v Google AdSense si můžete obarvit asi úplně všechno. Díky tomu se mi je podařilo poměrně citlivě vpravit do svého webu. Myslím, že pro lidi, kteří mají stále na prvním místě spokojené návštěvníky a ne zisky z agresivní reklamy, je tahle vlastnost velice důležitá.

Pokud jsem si dobře všiml, tak si můžete svá barevná schémata ukládat, což se taky hodí. Kromě toho jsou vám k dispozici desítky připravených reklamních formátů a barevných schémat.

Co mě ještě zaujalo

Relevance inzerátů je různá

Jednoduše řečeno, zatímco někdy všechny tři inzeráty (tolik jich na většině stránek nechávám zobrazovat) celkem dobře odpovídají obsahu stránky, jindy se zobrazují zcela nerelevantní nebo anglické reklamy, které mají s tematikou piva pramálo společného. Setkal jsem se už i s němčinou a ještě bizarnějšími jazyky. Doufám, že se to postupem času a s přibývajícím počtem inzerentů zlepší. Jak už jsem psal, s jinými reklamními systémy nemám z vlastního webu zkušenost, takže porovnat bohužel nemohu.

Lidé neumějí psát inzeráty

Protože mě psaní textů z velké části živí, nemohl jsem přehlédnout, jak špatně jsou napsané některé inzeráty. Nic nového pod sluncem, řeknete si. Jistě máte pravdu, nová je ale situace, do které se můžete dostat. Vysvětlím.

Zatímco dosud jsem byl za neschopnost většiny inzerentů napsat kvalitní inzerát rád, protože mi v AdWords umožňovala dosahovat vyšší míru prokliku (CTR) a tak i vyšší pozici s nižšími náklady na klik, nyní mě do jisté míry připravuje o příjmy z inzerátů, které by si někdo proklikl, kdyby byly lépe napsané. Kdyby – chyby.

Kritika na závěr

Žádná. Nula. Nic. Buď jsem zatím příliš nekritický nebo se nějaké slabší stránky AdSense projeví až později, ale teď nemám, co bych systému vytkl. Generování přehledů bude, počítám, vyřešené podobně jako u AdWords, takže jediný potenciální problém by mohl nastat s platbami a odevzdáváním jejich podstatné části státu. Kdo z vás už s tím má nějakou zkušenost? Jakým způsobem příjmy daníte?

A jak se AdSense líbí vám?

Doufám, že vám můj subjektivní a zatím nezralý pohled na AdSense přinesl alespoň pár užitečných informací. Těším se na vaše komentáře.

Související články

Napsal Václav Štrupl

11. 12. 2006 v 18.46

Kategorie: Weblog ~ Štítky: , ,

komentářů 25

komentářů 25 k 'První dojmy z Google AdSense'

Sledujte komentáře přes RSS nebo pošlete TrackBack k 'První dojmy z Google AdSense'.

 1. S jednou kritikou bych přišel – relevance zobrazovaných inzerátů. Jsem zvyklý, že na anglický psaných stránkách odpovídají inzeráty textu, v češtině se mi to mnohem horší. Možná je to dáno nedostatkem inzerentů v některých oborech, ale i tak se mi zdá divné, že na českém webu je polovina AdSense inzrerátů v angličtině.

  Michal

  11 Pro 06 at 19.13

 2. >> na textových inzerátech v Google AdSense si můžete obarvit asi úplně všechno.

  Jo obarvování je výborný, jedinné co mi vadí je povinný text od G „Inzerujte na této stránce“ a „Reklamy Google“, který obarvit nejde a např. na temném podkladu udělá bílou barvu a hotovo.

  Tomáš Kučera

  11 Pro 06 at 19.21

 3. Pozor na zverejňovanie štatistík. V tých pravidlách, ktoré nikto nečíta, sa spomína, že zverejňovanie údajov o preklikoch a zárobkoch je zakázané.

  Jaro

  11 Pro 06 at 19.34

 4. [3]: Díky za upozornění. Protože jsem ta pravidla opravdu nečetl, tak jsem raději odstaveček s přesnými čísly odstranil.

  Václav Štrupl

  11 Pro 06 at 19.37

 5. Obarvování je krásná věc, ale bohužel je to (pokud se nemýlím) jedinný způsob, jak si inzeráty, potažmo bloky inzerátů, upravit. A to mě, s prominutím, štve.

  Jasně, banner se většinou vejde pod text, či tak. Ale pouze většinou; mně se nevejde. A tak musím dát Velký obdélník, který je vůči mým potřebám o trochu užší, o to však vyšší. A 280px je vcelku bomba.

  Kéž by se dalo ovlivňovat třeba počet inzerátů, šířka, výška… Či tak. To by bylo teprve perfektní. Ale jako – O.K. ;)

  meca

  11 Pro 06 at 19.42

 6. Problém adSense je to, že vás semele a ani nevíte jak. Stačí, aby vám někdo klikal na inzeráty, třeba ze srandy. Nic nevyhádáte a jste nahraní – tohle mi nepříjde jako pěkné řešení. Proto raději zůstanu u adFoxu a přes jeho značné nevýhody v počtu inzerentů. Nevíte někdo, zda u adfoxu můžu mít taky jeden účet pro více serverů?

  Mono

  11 Pro 06 at 20.03

 7. Cílení by se mělo časem zlepšit, ale nejsem si jist jestli podobná situace byla i u spuštění v jiných zemích.

  2 meca: ano banner je vzhledově dost odlišný (nechci psát přímo nevzhledný), ale ber to z druhý strany. Je to reklama a neměla by se maskovat…

  Marty

  11 Pro 06 at 20.18

 8. Vašku, raději si ty pravidla přečti. Reklama třeba nesmí být umístěna na stránkách propagujících pivo. Takže na testování asi nebude web Sdružení přátel piva tím pravým ořechovým…

  dgx

  11 Pro 06 at 20.38

 9. [8]: Světe (a Davide), div se, ale zrovna tuhle část jsem četl a usoudil, že:

  1. Web Sdružení přátel piva pivo neprodává ani nepropaguje jeho konzumaci, ale zabývá se určitou komunitou. Samozřejmě je to na hraně.
  2. Pokud web nebude vyhovovat, neschválí mi jej pracovník Googlu. Jeho URL jsem totiž uvedl při přihlašování do AdSense.

  Tak uvidíme, snad nebudu litovat. :-)

  Václav Štrupl

  11 Pro 06 at 20.51

 10. Jen bych rád doplnil něco málo k Referrals/Do­poručení.

  K dispozici pro české stránky jsou již od května. S Referrals bych byl opatrný a poctivě měřil výsledky. Když jsem to před pár měsíci měřil, tak mi z toho vycházely dost mizerné zisky – ale to bude záležet případ od případu.

  Co se týče relevance inzerátů – patřím mezi ty, kteří věří, že se tato situace rychle spraví.

  Jan Onesork

  11 Pro 06 at 20.52

 11. Kritika snad né, ale jisté nevýhody to samozřejmě nese a to např., že tě může kdokoliv, kdykoliv doslova vyklikat a tak tě zbavit účtu na AdSense… (neberte to jako návod, pouze upozorňuji)

  Kaderas

  11 Pro 06 at 20.53

 12. Kaderas tak snad je to nejak ošetřeno ne? Třeba tím že sledují z jaký IP dělals registraci atd hm? Ale nevím no, tohle by byla pěkná prasárna!

  K relevanci: co jsem koukal na reklamy na mém webu tak chvíli po vložení byla relevance slabá ale když se stránka pár krát zobrazila uživatelům relevance se proste upravila.

  Richi

  11 Pro 06 at 21.03

 13. Richi: jj, musíš počkat až web navštíví speciální AdSense bot, který zaindexuje obsah webu.

  Jan Onesork

  11 Pro 06 at 21.06

 14. Doporučuji nejprve přečíst tohle: http://blog.web­trh.cz/…ogle-adsense

  Kaderas

  11 Pro 06 at 21.17

 15. Právě bod číslo 6 jasně říká, že reálná možnost zrušení účtu kvůli klikání 3. osob zde je a nejde se jí nějak rozumně bránit.

  Mono

  11 Pro 06 at 21.32

 16. Vysvětlí mi někdo, proč je to tak přísně zakázané šířit statistiky vlastního účtu?

  Vít Dlouhý

  11 Pro 06 at 22.40

 17. Já jsem zkoušel jak adfox, tak adsense a zatím mi adsense přijdou lepší. Otázka je, jestli po čase nebudu muset názor změnit (třeba mi bude účet zrušen, nebo tak něco:). Pokud to někoho zajímá, trochu jsem to rozvedl

  Sun

  11 Pro 06 at 23.04

 18. [1]…i tak se mi zdá divné, že na českém webu je polovina AdSense inzrerátů v angličtině.

  Z velké části je to způsobeno tím, že stránku ještě nenavštívil adsensí robot. Na mých stránkách to po přidání nové stránky trvá max. pár desítek minut než naskočí inzeráty v češtině.

  [2]…jedinné co mi vadí je povinný text od G „Inzerujte na této stránce“

  Text „Inzerujte na této stránce“ odstranit lze – zrušením volby Registrace inzerentů na stránce Můj účet > Nastavení účtu. Pokud to uděláte, tak to u inzerátů během pár dní zmizí.

  Jarek Klimek

  11 Pro 06 at 23.38

 19. [6] Je trochu legrační, že jako protipříklad uvádíš právě AdFox, který mi po něčím „vyklikání“ zrušil účet a schrábnul dosud nevyplacené peníze (nešlo zrovna o zanedbatelnou částku). Informace o zdroji kliků odmítali poskytnout a odmítli také celou situaci jakkoliv řešit.

  Tohle nebezpečí asi hrozí vždy a u každého podobného reklamního systému. Otázkou jen je, jak se s tím který systém pak vypořádává, jestli dá ještě nějaký prostor k objasnění. AdFox v tomhle nebyl vzstřícný ani za mák.

  A propos, relevance reklam od AdFoxu byla nesrovnatelně horší než jakou mát teď po přechodu na AdSense.

  Hups

  12 Pro 06 at 4.48

 20. Stejne je nejlepsi si sve klienty/inzerenty na svuj web shanet sam a nepouzivat reklamni systemy, i kdyz jde o textovou PPC reklamu.

  Jarda

  12 Pro 06 at 10.44

 21. Já už jsem těžký vatař. Za 2 dny jsem vidělal neuvěřitelných $0.25 :-D.

  peCan

  12 Pro 06 at 21.07

 22. Samozřejmě, vlastní klienti jsou k nenahrazení. Ale Adsense lze hezky využít na neurčitých, méně navštěvovaných webech. Zkrátka to tam plácnete, víc se o to nestaráte a na webhosting vyděláte.

  Šimon Grimmich

  14 Pro 06 at 22.53

 23. Je zakazano zverejnovat pouze CTR a mam dojem ze eCPM, kolik vydelavam kazdy zverejnit muze.

  Z

  7 Led 07 at 17.36

 24. [3] To jsem nevěděl že zveřejňovat to je zakázaný. Taky díky za info.

  Cirda

  14 Led 07 at 23.00

 25. jo jenom ten účet dost, to je pro mě problém!

  pako

  13 Říj 07 at 20.24

Přidat komentář