Václavák | píše Václav Štrupl

Nepravidelné názory na internetový marketing a byznys.

Můžete vydělat peníze na prémiovém obsahu?

Můžete, pokud však vyhovíte v našich podmínkách neskutečně přísným kritériím. A ani potom nebudete mít nic jisté. Co v tomto ohledu přinese rok 2008?

Cestu nám tentokrát neukážou ani sousedé za oceánem, protože i tady dělá prémiový obsah kotrmelce jeden za druhým. Zatímco v The New York Times placený přístup v září zrušili a stejnou cestou se vydal i Rupert Murdoch s odkoupeným Wall Street Journal, z veřejného finančního výkazu známé SEO firmy SEOmoz je patrné, že prémiový obsah je hlavním zdrojem jejich příjmů a dokáže uživit nemalou skupinu lidí najednou. O změně svého obchodního modelu pro SEO Book navíc uvažoval další SEO guru Aaron Wall a z relativně nového webu jednoho z nejznámějších webových copywriterů posledních let, Briana Clarka, by se dokonce mohlo zdát, že založit si obživu na tvorbě placeného obsahu je hračka.

Osobně si myslím, že…

Prémiový obsah má šanci, ale…

…musí splnit hned několik náročných kritérií:

 • Měl by být úzce tematicky zaměřený. Čím obecnější téma totiž zvolíte, tím větší konkurenci budete mít. Chcete-li informovat o fotbalu, budete soupeřit s celostátními periodiky všech velikostí i globálními hráči, ale zvolíte-li za téma působení Slavie v domácí lize v roce 2008, potenciální konkurence už bude o poznání slabší.
 • Unikátní musí být i obsah samotný. Nelze jen přejímat informace z široce dostupných zdrojů. Lidé chtějí zákulisní informace, tajné tipy a triky, nezveřejněné nahrávky a cokoliv zavání exkluzivitou. Pokud je autor i v praxi prokazatelně propojený s prostředím/o­borem, o kterém píše, tím lépe.
 • Rozhodně by však autor měl být dostatečnou autoritou. V tomto bodě spočívá největší část důvěryhodnosti celého projektu. Mají-li lidé někomu za obsah platit, musí jeho autora znát a považovat za autoritu. Napíše-li eBook o SEO Marek Prokop, budu o jeho koupi vážně uvažovat (a doufat, že ho od Marka stejně dostanu zadarmo ;-), pokud tak ale učiní Petr Novák z Pelechů, bude mě muset hodně přesvědčovat o své odbornosti, abych mu odsypal ze svojí kasičky.
 • Pokud je předmětem zpoplatnění již existující forma obsahu (např. články vycházející na existujícím webu, newsletter se mění na placený apod.), měl by mít takový obsah velkou čtenářskou základnu. Je pošetilé počítat s tím, že k zaplacení přesvědčíte více než jednoho čtenáře ze sta. Pokud ano, patří vám respekt, pokud ne, je na čase přidávat ty stovky, ze kterých pak vždycky jednoho naberete. Pro zajímavost: SEOmoz má statisíce čtenářů, více než 53 000 registrovaných členů, ale jen přibližně 1500 lidí platí za přístup k prémiovému obsahu.
 • A protože jsme dospěli k tomu, že potřebujete hodně lidí, abyste z nich mohli rekrutovat dostatečné množství platících, je stěžejní i to, zda má vámi zvolené téma dostatek potenciálních čtenářů obecně. U již zmíněné Slavie se o tom dá uvažovat, pokud je ale vaší doménou mikropaloentologie, pravděpodobně ani nenajdete celou stovku lidí, ze které byste mohli získat toho jednoho.

Nakonec zbývá otázka, jestli je splnění všech výše uvedených cílů v podmínkách desetimilionové česky mluvící společnosti vůbec reálné. Za příklad česky psaného placeného obsahu může posloužit například Respekt (tento model používá už od roku 2003), jeho úspěch je ale nejistý a navíc má silnou podporu v tištěném vydání. Na druhou stranu, v cizím jazyce (typicky angličtina) se utkáte s globální konkurencí, mnohem větším množstvím neplacených informací a nakonec i vyššími náklady pramenícími z jazykové bariéry.

Co myslíte, vyplatí se vytvářet prémiový obsah pro světové nebo i české publikum? A je prémiový obsah obecně slepou uličkou rozvoje internetu, nebo slibuje světlé zítřky, jak se domnívá Tropical SEO, který mě k napsání tohoto článku inspiroval? Těším se na vaše komentáře.

Napsal Václav Štrupl

5. 1. 2008 v 20.08

Kategorie: Weblog ~ Štítky:

komentářů 9

komentářů 9 k 'Můžete vydělat peníze na prémiovém obsahu?'

Sledujte komentáře přes RSS nebo pošlete TrackBack k 'Můžete vydělat peníze na prémiovém obsahu?'.

 1. Hezký článek, Vašku (jako ostatně každý, kde autor píše, že by si ode mne něco koupil :-)) K těm českým příkladům bych ještě přidal Inside Petra Koubského.

  Marek Prokop

  5 Led 08 at 21.02

 2. Ano, článek hezký. Sám žádné příklady nemám. To, co v článku popisujete, mi až zavádí firmami jako IDC, Forrester Research apod.

  Marku, myslím, že jste uhodil hřebíček na hlavičku (nebo hlavičku na hřebíček) .. doneslo se ke mně, že od nedávna nemá Petr Koubský s Inside nic společného.

  Jan Horna

  5 Led 08 at 22.01

 3. V podstatě si to již osvětlil: „SEOmoz má více než 53 000 registrovaných členů, ale jen přibližně 1500 lidí platí za přístup k prémiovému obsahu.“

  A to je už velice specifická skupina lidí co se o to zajímá v tak obrovském světě anglicky mluvících zemí (a těch ostatní co anglicky mluví :)

  Pokud bych to vzal v ČR, tak těch registrovaných bude ve stovkách a těch platících bude max. v desítkách. Tudíž to nelze pro ČR realizovat, nehledě na to, že pochybuji o tom, že by kvalita informací převýšila zahraniční volně dostupné informace případně SEOmoz. Něco jiného by bylo, kdyby tam byla nějaká autorita ze Seznamu, která by vynášela informace z firmy :)

  Ivo Toman

  6 Led 08 at 10.35

 4. Před časem jsem zpoplatnil nějaké své starší referáty do školy smskou a lidi je kupodivu opravdu stahovali. I když je na webu velká konkurence referátů a seminárek zadarmo, studenti už cítí, že mají nevalnou kvalitu (navíc jsou už x krát použité). Když jsou tedy v časovém presu a najdou potenciálně kvalitní referát či seminárku na téma, které potřebují, klidně několik desítek korun zaplatí (že majiteli zbude z PR SMS almužna, je zase jiná pohádka).

  A jak tak teď koukám, tak i nějaké větší české servery platbu za stažení referátu zavedly, no vida.

  Honza

  6 Led 08 at 12.11

 5. Myslim, že prémiový obsah na internetu se neuživí a to ani v daleké budoucnosti. Stačí se opět podívat na sousedy za oceánem. Řekl bych, že těch dobře vydělávajících eBooks apod. je vzhledem k množství potenciálních čtenářů, tak málo, že se dají s klidem označit za extrémní případy, které se ale najdou v každém podnikání. Myslím, že internet zatím dále zůstane spojen s „tím zadarmo“, v ČR je to celkem jisté.

  Tonda

  7 Led 08 at 0.05

 6. Nerikate nic, co by clovek netusil, ale je to velmi pekne sesumarizovane. Diky!

  Dan

  8 Led 08 at 20.47

 7. Zajímavé téma (smajlík pro poplácání po ramenou).

  Myslím, že v ČR se to nevyplatí, daleko lepší je prodávat místo prémiového obsahu přímo sebe (školení, konzultace, služby). Přijde mi, že je na to naše prostředí víc zvyklé a uzpůsobené.

  Martin Snížek

  9 Led 08 at 14.04

 8. Já bych si rád zaplatil za archívy nebo konkrétní články tištěných magazínů. Třeba vybraná čísla nebo články v archívu Tyden.cz.

  Lobo

  19 Led 08 at 17.47

 9. Jenže prodávání sama sebe docela blbě škáluje :(

  Jaký prémiový obsah oslovil mě byly whitepapery nebo PDF magazíny v minulosti (Particletree, Designinflight) resp. v poslední době tištěné inkarnace takových ebooků via Lulu.com (37s: Getting Real, FreelanceSwitch: Rockstar Freelancer, Moll: Mobile Web Design).

  Vše pochopitelně díky silné „podpoře“ pomocí magazínů a blogů autorů, přednášek na konferencích o daném tématu atp.

  Je to ± stejné jako selfpromo na publikované knihy, pravidla pro jejich online nabídku a následný prodej jsou podobná. Myslím si, že alespoň tento zmíněný odborný prémiový obsah v dnešní době hodně konverguje s tradičními knihami známých autorů – hardcopy na Amazonu + affil provize z webu autora nebo hardcopy z Lulu.com a přímá provize pro autora, resp. stejná tantiéma ale nižší celková částka pro konzumenta při elektronické distribuci v PDF.

  Přijde mi, že se to dost prolíná a že jde spíš o to vlastní „samopublikování“ v jakékoliv formě.

  Jan Brašna

  5 Úno 08 at 20.25

Přidat komentář