Václavák | píše Václav Štrupl

Nepravidelné názory na internetový marketing a byznys.

Povinná četba pro rok 2007

Na webu máme tragické zpoždění za zbytkem světa. Dobře to vystihl Marek a ilustrují to nejrůznější případy každý den. Jsme pozadu v cílech i metodách své práce a tedy i v přemýšlení o ní.

Až se v Česku začne čile diskutovat o link baitingu a social media marketingu a o rok později je začnou hromadně vnucovat firmy, které dnes nabízejí to SEO, pak už bude na západ od nás dávno po všem a do kurzu se dostane úplně něco jiného.

Jak se dostanete na normální úroveň? (To znamená minimálně o dva roky před zbytek Čechů.) Začněte tím, že ze své RSS čtečky vyhodíte alespoň polovinu českých zdrojů a nahradíte je anglicky psanými. A abyste měli z čeho vybírat, mám pro vás odkazy na dva vskutku hutné seznamy – autorem prvního je Brian Clark, druhý dal dohromady Lee Odden a oba stojí za to!

Věřím, že teď na chvíli zabavím lidi, kteří se mě ptají, jaké zdroje čte český copywriter… :-)

Napsal Václav Štrupl

6. 1. 2007 v 17.33

Kategorie: Weblog ~ Štítky: ,

komentářů 11

komentářů 11 k 'Povinná četba pro rok 2007'

Sledujte komentáře přes RSS nebo pošlete TrackBack k 'Povinná četba pro rok 2007'.

 1. Myslím, že hlavní změna přijde, až si to klienti budou chtít nechat vnutit, což se podle mých zkušeností zatím bohužel neděje :-(

  Pachollini

  6 Led 07 at 19.11

 2. Jaký si to uděláš, takový to máš… To platí i o trhu, na kterém se pohybujeme.

  Když Marek Prokop psal svůj první článek o Optimalizaci pro vyhledávací a indexovací služby, taky nikdo v ČR optimalizaci pro vyhledávače nechtěl. Když si ale o několik let později každý webdesignérský Jouda z Horní Dolní pověsil na web nabídku SEO a tématu se chytly i weblogy, začaly se poptávky hrnout, trh růst a zainteresované firmy vydělávat.

  A já pevně věřím tomu, že kdybychom drželi krok s anglicky mluvícím světem, bude i náš trh vypadat jinak.

  Václav Štrupl

  6 Led 07 at 19.21

 3. Velmi pěkné seznamy. Nezná náhodou někdo nepracný způsob jak vyhodnotit, kolik a které weby (ne)agreguje wdnews.net? Ostatně postačila by mi stručná sumarizace :)…

  kahi

  6 Led 07 at 21.56

 4. llook

  6 Led 07 at 23.10

 5. [4] díky, no pořád je tu otevřená otázka jestli je možné wdnews považovat za výběr toho nejlepšího… ale to asi bude subjektivní :)

  kahi

  7 Led 07 at 0.44

 6. Na webu máme tragické zpoždění za zbytkem světa…

  To máme už od samých počátků, nejrůznější vlny CSS, XHTML, SEO, AdSense přicházejí opožděně, ale troufám si tvrdit, že se zpoždění stále snižuje

  Šimon Grimmich

  7 Led 07 at 15.21

 7. Neni ale to cele opozdeni zpusobene proste jen malym trhem? Před SEO tehdejší metody dostačovali. Ted už to chce zase něco jiného. Ale až ted, ne před dvěma roky jako ve zbytku světa. Nevidel bych v tom chybu nebo opoždění, ale prostě jen volnou ruku trhu ;)

  Petr

  7 Led 07 at 19.28

 8. Studium zahraničních trendů je nejistá sázka.

  Já si myslím, že rozvinutost nebo zaostalost trhu nesouvisí ani tak s tím, co lidi čtou, jako spíš s tím, kolik mají peněz. V porovnání se světem mají Češi málo peněz a na svoje výdaje pohlížejí stále nikoli jako na investici, nýbrž jako na vrtání kolena. Když ve Francii koukáte třeba na truhlíkové květiny v ulicích, tak přemýšlíte, proč to není také u nás. U nás to není, protože by květiny někdo přes noc ukradnul. Ukradnul by je, protože jak nemá peníze, tak by se mu to vyplatilo. Ve Francii se kradení kytek nikomu nevyplácí a lidi do květníků rádi investují, proto tam kytky v ulicích vydrží. Až (nebo pokud) budou mít u nás lidé prachy, budou investovat do internetových květin, jestli mi rozumíte. To je jeden aspekt.

  Druhý aspekt je hodně hloupé zdejší právní a podnikatelské prostředí. Soudy nefungují, pošta nemá faktickou konkurenci, bankovní licenci (třeba na mikroplatby) dostanou jenom vyvolení, účetnictví je větší magie než reguláry v Perlu. Teprve nedávno jsme se zbavili monopolu Telecomu na připojení a ještě dlouho se nezbavíme jeho drátů. Daně jsou tak nechutné, že jsem se například letos rozhodl nepracovat, abych je nemusel platit. Jak v tomhle prostředí mohou prosperovat internetové služby?

  Asi má nějaký smysl číst si o tom, jak je to teď na západě. Ale jenom za předpokladu, že se u nás něco zlepší. Teď se západem držíme krok, protože máme hospodářskou konjunkturu a kluci z průmky umějí zdatně pájet wifiny. Co až budou wifi všude a konjunktura se zastaví? Já si myslím, že pokud to nastane, začneme za západem zase zaostávat a studium zahraničních trendů bude méně efektivní než jiné činnosti.

  Yuhů

  7 Led 07 at 21.11

 9. Ja by som to tak zle nevidel, to skôr Marek maľuje čerty na stenu. Pravdepodobne mal veľa voľného času medzi sviatkami, čo mu závidím :-)

  Ľudia, čo seriozne robia SEO/SEM už dávno linkbaiting a social media marketing robia, len o tom nehovoria, alebo vďaka pribudnutiu práce s týmito činnosťami nestíhaju o tom hovoriť.

  Prípadne sa to zatajuje až do času, kedy to budú vedieť všetci (podobne ako dnes o SEO) a kedy už bude „výhodnejšie“ o tom písať, kým ostatní budú o tom len „hovoriť“ :-) Podobne, ako to bolo so SEO. Ešte pred rokom sa o SEO/SEM a jeho technikách písalo poskromne, len povrchné veci. Dnes o tom mnohí píšeme podrobne. Môžeme, lebo už sa cítíme dosť ďaleko a sme posilnení ďalšími „konkurenčnými výhodami“ (linkbaiting, social media marketing atď) oproti ostatným „odborníkom“, ktorý teraz objavujú, že SEO je viac, než len úprava URL adries.

  Ináč, do bodky súhlasím s Yuhů. Dušan ako vždy, jeden z mála triezvo uvažujúcich ľudí už asi prešiel opojením z nových SEO metod.

  Anton Piták

  8 Led 07 at 13.03

 10. Yuhů a Antone, díky za doplnění, vážím si vašich názorů. Sám si rozhodně nemyslím, že je čtení zahraničních zdrojů samospasitelné a jako takové dostačující, ale je to cesta k novým nápadům a troufám si tvrdit, že bez nich zůstaneme stále opoždění.

  Jak se bude český trh vyvíjet a zda má toto studium smysl, ukáže čas. Osobně doufám, že se Yuhůova pesimistická prognóza nevyplní. :-)

  Václav Štrupl

  8 Led 07 at 17.13

 11. S tím, že jsme pozadu za okolním světem naprosto souhlasím. Souhlasím i s Yuhůem. Češi jsou prostě takoví. Stačí si srovnat mentalitu českého občana a mentalitu polského občana nebo někoho ze sousedních států. Jsou to prostě úplně jinak myslící lidé.

  Cirda

  14 Led 07 at 22.53

Přidat komentář