Václavák | píše Václav Štrupl

Nepravidelné názory na internetový marketing a byznys.

Texty jsou motorem vašeho webu

Chcete-li se svým webem uspět, neobejdete se bez kvalitního obsahu. Copywriter je člověk, který má psaní textů v popisu práce. Přečtěte si, jak spolupráce s ním probíhá a co od ní můžete očekávat.

Když se vás někdo zeptá, jaké vlastnosti by měl mít váš vysněný vůz, co odpovíte?

Pravděpodobně vás napadnou výrazy jako bezpečí, pohodlí, rychlost, atraktivní vzhled či dobrý zvuk. Podobně chce každý majitel webu mít své internetové stránky rychlé, hezké na pohled a ti, kdo už o webu něco vědí, také dobře použitelné a přístupné. Stejně jako na své nové Ferrari, můžete být i na svůj graficky a technicky vybroušený web patřičně hrdí.

Jak dlouho ale budete bavit přátele svým Ferrari, když v něm nebude motor? Nikdy je v něm neprovezete. Brzy je začne nudit. Stejně rychle omrzí vaše návštěvníky web, na kterém není žádný užitečný obsah.

Není obsah jako obsah

„Dobře,“ řeknete si, „nahrajeme tam nějaké články, tuhle službu popíšeme trochu víc a k tamtomu produktu přidáme podrobnou specifikaci.“

Chyba! Jako byste se do Ferrari pokoušeli zasadit motor ze staré Škodovky.

Jen kvalitní obsah vašemu webu skutečně pomůže. Abyste uspěli, musí být obsah:

 • Užitečný, přinášet návštěvníkům určitou hodnotu a obohacovat je,
 • srozumitelný pro každého, obzvláště pak pro vaši cílovou skupinu,
 • orientovaný na cíl a jasně deklarující, co od uživatele očekává,
 • dobře strukturovaný a čitelný,
 • napsaný s ohledem na vyhledávače, pokud má na web přivádět návštěvníky.

Člověk, který se o vytvoření takového obsahu stará, se nazývá copywriter. Tato úloha v sobě snoubí hned několik povolání. Dobrý copywriter je zároveň spisovatelem, prodavačem, učitelem, odborníkem na vyhledávače a konverzní marketing a v neposlední řadě také běžným uživatelem.

Jak spolupráce s copywriterem probíhá

Aby copywriter odvedl kvalitní práci, potřebuje jediné (Předpokládejme, že se jedná o schopného copywritera.): Poznat vás.

Nikoliv vás osobně, ale váš obor, vaši firmu a konkurenci. Copywriter musí přesně vědět, jaké jsou vaše cíle, produkty a služby, konkurenční výhody, ale i slabiny a nedostatky. Teprve potom může napsat text, který vám vydělá peníze. A že to kvalitní text zvládne, dokazují nesčetné příklady. Jeden z nich ukazuje Gerry McGovern ve své případové studii o obsahových změnách na webech Study Group:

Zatímco počet unikátních dotazů klesl o 10 procent, prodeje se zvýšily o 142 procent. Ubylo znuděných nespokojenců, snížila se cena prodejů, zvýšil zisk. A přesně to je podstatou kvalitního a užitečného obsahu.

Gerry McGovern o obsahových úpravách webu Bellerbys

Jak vidíte, pouhou změnou obsahu webu můžete docílit několikanásobného nárůstu jeho účinnosti. Zvýšíte počet prodejů, objednávek a registrací. Pokud navíc kvalitu obsahu spojíte s jeho pravidelnou aktualizací, budou se k vám návštěvníci opakovaně vracet. A každý obchodník vám potvrdí, že neexistují lepší zákazníci než ti, kteří se vracejí na „místo činu“.

Na kvalitním obsahu se jednoduše nevyplatí šetřit. Částka, kterou jednorázově zaplatíte za napsání či úpravu textů, se vám v případě dobře odvedené copywriterské práce několikanásobně vrátí již po několika týdnech či měsících.

Trojice rad na závěr

Když si najmete copywritera, pamatujte, že:

 1. Součástí kvalitních textů je bezchybná gramatika. Nabízí-li vám někdo své služby, ujistěte se, že vaše texty projdou před odevzdáním profesionální korekturou.
 2. Není nic horšího, než postupně přepisovat a slepovat již hotové texty, které psal copywriter na základě špatného zadání. Snažte se dodat kompletní a přesné informace ještě před započetím prací.
 3. Copywriter není někdo, s kým byste měli o textech diskutovat. Na vás je dodání podkladů a přesné definování vaší cílové skupiny, copywriter je ale tím, kdo psaní textů rozumí nejlépe a ví, jaké techniky v té které situaci fungují.

Přeji vám weby plné kvalitního obsahu a šťastnou ruku při výběru vašeho dvorního pisatele textů pro web.

Napsal Václav Štrupl

15. 3. 2006 v 15.05

komentářů 8 k 'Texty jsou motorem vašeho webu'

Sledujte komentáře přes RSS nebo pošlete TrackBack k 'Texty jsou motorem vašeho webu'.

 1. Copywriter není někdo, s kým byste měli o textech diskutovat. Na vás je dodání podkladů a přesné definování vaší cílové skupiny, copywriter je ale tím, kdo psaní textů rozumí nejlépe a ví, jaké techniky v té které situaci fungují.

  Toto je trochu nebezpečné, nie? Keď to aplikujem na programátora (to mi je bližšie), tak osobne by som si to tiež predstavoval, tak že zákazník nebude diskutovať o tom, prečo som to tak či onak spravil. Ako však zákazník zistí, či som len odrastený stredoškolák, čo sa len tvári, že to vie alebo naozaj profesionál? No presne takto.

  Keď vie prečo a aké techniky fungujú, tak by mu ani nemalo robiť veľký problém to vysvetliť, no nie?

  johno

  15 Bře 06 at 19.29

 2. Keď vie prečo a aké techniky fungujú, tak by mu ani nemalo robiť veľký problém to vysvetliť, no nie?

  To jistě ne, jak vidím, nevyjádřil jsem se jednoznačně.

  Svým výrokem jsem měl na mysli situaci (která je bohužel poměrně častá), kdy se zákazník snaží do textů zasahovat a říkat copywriterovi „jak to má napsat“. To už je, podle mého názoru, chyba. Ptát se a nechat si postup práce vysvětlit je samozřejmě naprosto v pořádku.

  Václav Štrupl

  15 Bře 06 at 19.44

 3. …kdy se zákazník snaží do textů zasahovat a říkat copywriterovi „jak to má napsat“. To už je, podle mého názoru, chyba.

  Jasné. V tom prípade sa totiž copywriter, programátor, (dosaď svojho špecializovaného odborníka) degraduje na úroveň sekretárky…ehm asistentky.

  johno

  15 Bře 06 at 19.58

 4. a co když má zakazník s copywritingem nějaké zkušenosti… copywriter se také může chybovat… a ujasnit si nějaké věci není na škodu…

  podle mě je rozdíl zda se píše o kvantové fyzice či o jogurtu…

  A člověk by měl rozumět oboru ve kterém píše a také copywritingu, když čtu noviny tak to mnohdy nevypadá, ale to je jiná kapitola…

  PS: ať se daří psát poutavé texty

  Pavel

  15 Bře 06 at 19.59

 5. podle mě je rozdíl zda se píše o kvantové fyzice či o jogurtu…

  Rozdíl to sice je, i tak ale mé tvrzení platí.

  Zatímco prodejce jogurtů si totiž najme copywritera na napsání prodejního textu, kvantový fyzik maximálně na stylistickou a gramatickou korekturu odborných textů. A v obou případech platí, že do práce copywritera by zákazník neměl mluvit.

  Pokud by si kvantový fyzik najal copywritera na napsání vlastního odborného článku, situace by se změnila. Také by to ale svědčilo o tom, že zmíněný fyzik nemá všech pět pohromadě.

  PS: ať se daří psát poutavé texty

  Děkuji Vám!

  Václav Štrupl

  15 Bře 06 at 20.12

 6. [5] jo takhle by se s tím dalo souhlasit.

  Otázka zakazník zaplatí, když tam bude jeho text, který je z pohledu copywritera nevhodný. Co teď nenechat si ujít x-tisicovou zakázku, nebo si zachovat dobré jméno?

  Pavel

  15 Bře 06 at 21.37

 7. [6] – Touto otázkou se zabýval snad každý. Ale bohužel neexistuje univerzální odpověď. Každý si na ní musí odpovědět sám.

  Hellish

  15 Bře 06 at 21.43

 8. Prachy, to je to jedinny, co ma smysl. Tudiz budu vzdycky skakat, jak ostatni piskaj, kdyz si to i patricne zaplatej…. A je to tak.

  „Jsem copywriter a udelam praci za castku X… Piskejte mi, rikejte mi, radte mi, kritizujte moji praci a kecejte mi do ni a ja castku X navysim o castku Y, protoze kdybych to delal sam bez vasi pomoci, tak to mam driv, ale vam by se to nelibilo a tudiz byste to chteli zmenit a to by stalo jen dalsi prachy…“

  a takhle to je… prachy nás ovládaj

  BENNI

  5 Říj 06 at 0.24

Přidat komentář